Nazwa forum

Opis forum


#1 2008-10-05 13:31:21

Szczepan

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-02-24
Posty: 10
Punktów :   -1 

Pomysły na ZPP

Dobra czas zacząć dyskusję nad projektami, wpisujcie pomysły.

Moja oferta:

Dobrze pamiętamy nasze ircowe dyskusje przed każdym niemal egzaminem czy kolosem i częsty brak możliwości zaprezentowania swoich pomysłów innym z powodu braku narzędzi, oraz problemy z podsumowaniem dotychczasowych rozwiązań. Moim pomysłem jest stworzenie aplikacji javowej dającej pełną gamę narzędzi do prowadzenia rozmów nad różnymi zadaniami, czy problemami. Możemy prześledzić przykładowy scenariusz:

Loguję się do systemu i zakładam (w odpowiedniej dyscyplinie/dziale/itp ) pokój dyskusyjny. Określam jakie narzędzia będą mi potrzebne (gadżety)
np:
-chat
-panel do rysowania
-galeria obrazków
-jakiś generator wykresów
-prezenter zadań
-rozmowa audio?!
- itp

Przykładowy przebieg. Ktoś wrzuca pewne zadanie. W okienku pojawia się komunikat o pojawieniu się nowego, nierozwiązanego problemu. Klikam patrzę, dodaję komentarze, komentuje innych, udzielam się na chacie, wrzucam pewne zdjęcia. Mogę próbować połączyć dany problem z innymi już istniejącymi w systemie zadaniami, to stworzy pewną ciekawą sieć zależności ułatwiających uczenie się.

Gdy dyskusja nad problemem (może być na raz rozkminianych wiele problemów) zakończy się, tzn obecni uznają że problem jest rozwiązany, zostaje on skatalogowany i wstawiony do sieci problemów.

W pomyśle tym chodzi przede wszystkich o: łatwą, dynamiczną dyskusje nad zagadnieniami oraz tworzenie bezy danych powiązanych problemów.

Offline

 

#2 2008-10-05 14:30:13

saf

Administrator

Zarejestrowany: 2008-02-21
Posty: 22
Punktów :   

Re: Pomysły na ZPP

Safa pomysł wakacyjny numer 1:

Interpreter prostego języka do opisu trójwymiarowych animacji. Myślę o tym jako o skrzyżowaniu programów Phun (http://www.phunland.com/wiki/Home) oraz PovRay (http://www.povray.org/). Program wczytuje skrypt opisujący animację, który wyobrażam sobie jakoś tak:

Kod:

set gravity (0, 0, -10).

camera at (10, 10, 10) towards (0, 0, 0).

place inclined (0, 0, 20°) fixed.
place sphere ((0, 0, 2), 2).

run.

Po wczytaniu "run" program zacznie w nowym oknie OpenGL wykonywać animację, w której kula toczy się po równi pochyłej. Być może możliwy będzie import obiektów z programów do modelowania 3D oraz eksport do ogólnie używanych formatów filmowych.

Offline

 

#3 2008-10-05 14:37:46

saf

Administrator

Zarejestrowany: 2008-02-21
Posty: 22
Punktów :   

Re: Pomysły na ZPP

Safa pomysł wakacyjny numer 2:

Ten pomysł wykazuje pewne podobieństwo do pierwszego w tym wątku pomysłu Szczepana. Tworzymy stronę internetową, która zawiera instrukcje, jak pewne rzeczy zrobić w komputerze, kierowane do osób "nietechnicznych". Czyli: opisy krok po kroku, screenshoty. Do tego tworzymy aplikację, której będzie można używać do tworzenia tych instrukcji. Ta aplikacja mogłaby towarzyszyć twórcy instrukcji w wykonywaniu na jego komputerze działań składających się na instrukcję, samodzielnie albo półsamodzielnie dokumentując ją, robiąc screenshoty i umożliwiając późniejsze opisanie poszczególnych kroków i wysłanie instrukcji na serwer.

Na stronie internetowej byłyby dostępne mechanizmy edycji i komentowania instrukcji oraz tworzenia odnóg instrukcji w zależności od sytuacji którą napotka nietechniczny użytkownik.

Offline

 

#4 2008-10-06 21:02:19

Asia

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2008-02-22
Posty: 7
Punktów :   

Re: Pomysły na ZPP

Ad. pomysł Szczepana: nie rozumiem czy ten katalog rozwiązanych zadań miałby być globalny, czy oddzielnie dla każdego użytkownika... Poza tym czy nie lepiej zrobić coś ogólniejszego, typu forum z bajerami, np. chatem, możliwością rysowania i inteligentnym archiwum, które wie w jakiej kategorii była dana rozmowa/ post na forum?
Mój pomysł: strona dla amatorów muzyków na podobieństwo http://www.digart.pl/ . Tam są tylko fotki, grafiki itp. Możnaby poszerzyć ten bardzo popularny pomysł o bazę utworów muzycznych. Użytkownicy z kontami mogą wrzucać, oceniać, komentować piosenki. Problem w tym, że z piosenki nie można zrobić miniatury, tak jak ze zdjęcia ale można na przykład wymagać bardzo krótkiego opisu na stronę z listą utworów oraz krótkiego fragmentu wrzuconej piosenki, żeby odwiedzający stronę mogli odsłuchać go przed ściągnięciem całości i ocenieniem.

Offline

 

#5 2008-10-06 22:05:41

wojtek

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-02-21
Posty: 16
Punktów :   

Re: Pomysły na ZPP

co do Asi pomysłu to można <tu ciekawe> napisać program, który by sam próbował wycinać "charakterystyczne momenty" , albo mu by się wskazywało "sam początek/ szukaj w środku/ wskażę sam". Algorytm mógłby wyszukiwać np. dwóch podobnych fragmentów, co by było najczęściej refrenem. - tak mi do głowy przyszło.
Co do moich pomysłów:
1. QData
Program do weryfikacji danych z różnych źródeł, które byśmy różnymi modułami importowali. Chociażby z Excela. Weryfikacja danych polegała by na tym, iż każdy wpis możemy sprawdzić na:

  • algorytmicznie
  • za pomocą wyrażeń regularnych, lub innych schematów, które by były łatwo edytowalne, W tej grupie zaliczyłbym też ujednolicenie danych, tj by Warszawa i warSzawa były przekształcane do tego samego napisu. Dodatkowo możemy dodać eliminację powtórzeń.
  • parami
  • sprawdzanie pól parami tj. pesel i data urodzenia. miasto i kod pocztowy itd.
  • słownikowo

użytkownik może definiować słówniki wzgłędem których ma następować walidacja pól. Słowniki miast polskich oraz wszystkiech ich ulic są ogólnie dostępne, więc taki ficzer byłby efektowny i darmowy niczym obiady w Hiszpani Słowniki można by też samemu tworzyć w prosty dla użytkownika sposób lub importować z plików Excela itp. W sieci istnieją całe masy spisów np. firm itd.

Za kolejną ciekawą użyteczność uznaję też poprawki naszego programu. System sugerowałby sugestie poprawek słów, które się nie walidują z wpisami w słówniku, jednocześnie wyszukując najbardziej zbliżone i sugerujac użytkownikowi ich poprawienie.

Zastosowanie:
Firma zbiera dane korespondencyjne od ankieterów by potem wysłać im ulotki czy inne materiały promocyjne, które niekoniecznie muszą być tanie. Firma chciałaby aby wszystkie przesyłki trafiły do kogoś, jednak jak wiadomo, ludzie mogą podać nieprawidłowe dane. czaem przez pomylkę, czasem celowo. Firma aby uniknąć dodatkowych kosztów może zweryfikować te dane i odsiać te, które zawierają błędne wpisy. Znacznie to zaoszczędza pieniędzy, a twórcom przynosi zyski

2. BugReporter
Program służący obsłudze błędów. Funkcjonalności:
Możliwość doklejania screenów na wzór FireShota (świetne narzędzie).
Zakładanie kolejek,
przepinanie zgłoszeń dla użytkowników
zarządzanie uprawnieniami do zgłoszonych błędów (widoczność, dodwanie komentarzy, przepinanie, zmienianie stanu: naprawiony/aktywny/reopen(?)/zamknięty/itd
ustawianie priorytetów
aktorzy: klienci, kierownicy projektów, programisci, konsutlanci
możliwości dołączanie załączników
możliwość slędzenia błędu, subskrybcja zmian dla zgłoszenia
dużo jeszcze innych rozrzeszeń, któ¶e można zaimplemetnować, chociażby dodanie użytkownika, od którego nie przyjmujemy zgloszeń :]

Offline

 

#6 2008-10-06 22:48:27

Szczepan

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-02-24
Posty: 10
Punktów :   -1 

Re: Pomysły na ZPP

Co do "BugReporter" to takie programy istnieją i jest ich sporo choćby mantis z którym sam pracowałem.

Co do "Safa pomysł wakacyjny numer 1" to przeraża mnie praca z opengl-em jeśli nikt z nas się nim na poważnie nigdy nie bawił. Natomiast pomysł numer 2 całkiem mi się podoba.

Odnośnie do Asi. Czy to ma być www z apletami javy, czy czysta java to już tak tam chcecie, ja bym głosował za czystą javą. A jeśli chodzi o archiwum chodzi mi o nie całą rozmowę ale o archiwum konkretnych  zadań i OSTATECZNE rozwiązanie bez zbędnego zaśmiecania. Byłyby one powiązane ze sobą podobieństwem myślenia w sposobie rozwiązywania. (chodzi mi o przedstawienie naturalnego sposobu w jaki uczy się student, grupując zadania podobne i starając się je naśladować w nowych problemach).

Powiązania, stopień trudności, przynależność do działu, itp określała by dana grupa użytkowników prowadząca dyskusje w własnym prywatnym pokoju.

Offline

 

#7 2008-10-06 23:08:10

wojtek

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-02-21
Posty: 16
Punktów :   

Re: Pomysły na ZPP

BugReporter, chyba każda firma ma własny

Ja jestem za pomysłem Szczepana, potem, minimalnie niżej oceniam pomysł Sławka numer dwa.

Offline

 

#8 2008-10-06 23:28:09

Maciek

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-02-22
Posty: 11
Punktów :   

Re: Pomysły na ZPP

Mi się spodobał pomysł Szczepana, przy czym ja bym to widział tak, że jest jakiś klient i do niego cała masa wtyczek, dzięki którym można ułatwiać prowadzenie dyskusji
np. przez:
-wstawienie wykresu, obrazka
-wstawienie kawałka kodu (musiałby się ładnie kolorować)
-rysowanie schematów blabla

Mechanizm wtyczek sprawiałby, że każdy mógłby zagracać swoją aplikację tak jak by tylko chciał.

Taką wtyczką mogłoby też być archiwum rozwiązanych problemów. Ktoś mógłby dodawać część dyskusji + niektóre z dodatkowych źródeł (wykresy, kody, etc)
do takiego archiwum.

Szczepanie! Czy ta powyższa wizja bardzo odbiega od tego, co miałeś na myśli?

Offline

 

#9 2008-10-06 23:58:10

Szczepan

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-02-24
Posty: 10
Punktów :   -1 

Re: Pomysły na ZPP

Gadżety, wtyczki zwał jak zwał.
Hmm dobra jutro na ZPP pogadamy.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.1alo.pun.pl www.proletaryat.pun.pl www.wladcybakugan.pun.pl www.sterta.pun.pl www.pazdziernik2008.pun.pl